Inšpirácia z Grécka


Biele steny a modré strechy. U nás veľmi vzácna kombinácia tvorí kolorit malebných pohľadov na grécke ostrovné mestečká. Nebeská farba striech a jej spojenie s bielou zďaleka nesúvisia len s tým, že ide o grécke národné farby, tvoriace aj vlajku krajiny.


Modrá farba sa už oddávna tešila špecifickej symbolike. V časoch starého Egypta symbolizovali modré hlbočiny ženský a nebeské diaľavy mužský element. Modrá sa stala farbou mnohých božských bytostí, rímskeho Jupitera, hinduistického Višnu, ale aj najvyššieho gréckeho boha Dia. Má totiž veľmi blízko k nebu, v ktorom bývajú bohovia a v ktorom mnohé náboženstvá hľadajú večný život.


Biela odráža svetlo, a je preto vynikajúcou základnou farbou. To je spojené s čistotou prepracovanosti, láskavosťou, jednoduchosťou, pokojom a nevinnosťou.Prečo však práve táto farebná kombinácia? Biela na fasádach je jasná, odráža slnko a v kombinácii s malými oknami a hrubými múrmi sú biele steny najlepším receptom na udržanie chladného interiéru, ak zoberieme do úvahy, že pred stáročiami ešte neexistovala klimatizácia.


Na Santorini i ďalších kykladských ostrovoch však boli aj domy iných farieb. Až vojenská vláda v 60. rokoch minulého storočia prišla s programom unifikácie na bielo-modrú kombináciu, ktorá v roku 1974 dostala aj právnu podobu.


Nech už je história a dôvody voľby kombinácie modrých striech a bielych fasád akákoľvek, turistov priťahuje ako extrémne silný magnet. Jedinečná panoráma Santorini sa právom radí medzi desať miest na svete, ktoré by ste mali počas svojho života určite navštíviť.

Comments

Popular posts from this blog

Aká je najlepšia fasádna omietka?