Aka značka fasádnej omietky je dobrá?

Omietka je pre dom veľmi dôležitá – denne musí odolávať nepriaznivému počasiu, ale plní aj estetickú úlohu. Kvalitná omietka predĺži životnosť domu, tepelne a zvukovo izoluje, chráni pred vodou a mikroorganizmami.

 

Viete, po akom druhu omietky siahnuť?


Tradičná úprava fasády dnes ponúka rozmanité omietkové materiály s rôznymi vlastnosťami.
Väčšina domov sa už zatepľuje a adekvátna povrchová úprava je súčasťou zatepľovacieho systému. Ak sú domy nezateplené, sú murované z kvalitných presných tvárnic. Vtedy treba najskôr urobiť podkladovú vápennocementovú omietku a až po jej vyzretí finálnu povrchovú úpravu. V oboch prípadoch sú ňou tenkovrstvové fasádne omietky – pastovité hmoty, ktoré obsahujú pigment v požadovanom farebnom odtieni. Na trhu nájdete tri základné druhy fasádnych omietok s rôznymi vlastnosťami. A nie je jedno, po ktorej siahnete.

Akrylát v sýtych tónoch

Ak túžite po tmavšom sýtom alebo výraznom odtieni na fasáde, vyberať si môžete len z akrylátových omietok. Na rozdiel od ostatných druhov ich spojivo dokáže dobre viazať pigment. Navyše sa jednoducho spracovávajú, sú veľmi odolné proti poveternostným vplyvom a spravidla majú aj najpriaznivejšiu cenu. No nie všade sa dajú použiť.
Majú vyšší difúzny odpor a vodnú paru prepúšťajú málo, preto nie sú vhodné na všetky omietkové či tepelnoizolačné systémy. Nemali by sa aplikovať na zateplenie s minerálnou vlnou alebo murivo s vysokou paropriepustnosťou. Na svojom povrchu vytvárajú elektrostatický náboj priťahujúci častice prachu. Preto sa pomerne rýchlo špinia a sú náchylné na rast machov a rias. Určite nie sú vhodné na budovy vo veľmi znečistených oblastiach.

Silikátová prirodzená

Silikátové omietky majú najlepšiu paropriepustnosť, a teda sú použiteľné na všetky zatepľovacie systémy. Ak pochybujete o tom, či nie je zbytočné na málo paropriepustné zateplenie polystyrénom nanášať paropriepustnú omietku, tak nie je. Celý zatepľovací systém má byť difúzne otvorený smerom von, takže čím je vrchná vrstva paropriepustnejšia, tým lepšie.
Oproti akrylátovým majú silikátové omietky obmedzenú farebnú škálu. Tónovanie do sýtejších farieb im nedovoľuje ich zloženie. Spojivom je vodné sklo, ktoré má na svedomí, že sú náročnejšie na spracovanie. Na rozdiel od ostatných omietok zreje silikátová nielen fyzikálne, ale aj chemicky. Súčasne, ako sa z nej odparuje voda do okolia, prebieha vnútri omietky chemický proces, ktorého výsledkom je pevné spojenie omietky s minerálnym podkladom. A na to sú potrebné vhodné podmienky.

Silikónová kvalitná a komfortná

Najkvalitnejšie, ale aj cenovo náročné sú silikónové omietky. Majú o niečo menšiu paropriepustnoť ako silikátové a je pri nich menší výber farebnej škály ako pri akrylátových omietkach. Možno ich použiť na všetky podklady. Obsah silikónových živíc zaisťuje vysokú vodoodpudivosť a omietka sa dobre udržuje umytím prúdom vody, preto ju možno aplikovať aj na namáhanejšie plochy. Majú dokonca samočistiacu schopnosť. Vhodné sú preto aj na budovy, ktorých fasáda nie je ničím chránená a omýva ju dážď.

Samočistiace

Pre tých, ktorý sa údržbou fasády nechcú vôbec zaoberať, sú k dispozícii samočistiace omietky, ktoré striktne nespadajú ani pod jeden zo spomenutých materiálov. Samočistiacu omietku možno aplikovať na všetky podklady a mala by vydržať dvojnásobne dlhšie ako ostatné.

Hladká alebo štruktúrovaná?

Efekt všetkých omietok vizuálne ovplyvňuje nielen farba, ale ja štruktúra. Pri všetkých omietkach si môžete vybrať ryhovanú alebo škrabanú štruktúru v jemnejšej alebo hrubšej zrnitosti.
  • Hladké štruktúry, okolo 1,5 mm, sú menej náchylné na špinenie, nemilosrdne však v rozptýlenom svetle odhaľujú aj tie najmenšie nedokonalosti podkladu. Navyše, dosiahnuť dokonale hladký ideál je prácne a náročné.
  • Drsné omietky, od 2 do 3,5 mm, poskytujú vďaka svojmu tieňovému povrchu iný farebný účinok než jemnozrnné. V priebehu dňa sú pod denným svetlom vždy iné, zaujímavé a dokážu výborne zakryť nedokonalosti podkladu. Zachytávajú viac nečistôt, čo možno čiastočne eliminovať vhodným výberom materiálu. Jednoduchšie sú však na spracovanie.
Omietky sa dodávajú v dvoch základných štruktúrach: Zahladená a Ryhovaná štruktúraFarba a svetlo
Vnímanie farby je ovplyvnené intenzitou slnečného svetla. Tým sa mení nielen v priebehu dňa a noci, ale aj počas ročných období.
Farba a štruktúra
Štruktúra materiálu má vplyv na vnímanie farby. Svetlo sa odráža odlišným spôsobom a hladký povrch sa javí ako svetlejší. Naproti tomu hrubý povrch sa nám zdá tmavší.
Čo je to štruktúra omietky?
Omietka obsahuje vápencové plnivá so zrnami určitej veľkosti a tá je udávaná v milimetroch.
Omietky sa dodávajú v dvoch základných štruktúrach
Zahladená štruktúra
Plnivo omietky obsahuje väčšie množstvo zŕn určujúcich hrúbku štruktúry (veľkosť spravidla 1-3 mm). Veľkosti týchto zŕn zodpovedá tiež sila nanášanej omietky. Ďalej obsahuje vhodný pomer jemnejších zŕn k zaplneniu hmoty. Štruktúra je v ploche rovnomerná, môže byť mierne ovplyvnená spôsobom spracovania.
Ryhovaná štruktúra
Plnivo obsahuje malé množstvo „ryhovacích zŕn“, ktoré určujú silu vrstvy omietky pri nanášaní. Tieto zrná vytvárajú pri štruktúrovaní svojim spôsobom charakteristické ryhy. Hmota omietky je doplnená väčším množstvom jemného plniva, ktoré je pri štruktúrovaní uhladené do roviny. Štruktúra je v ploche tvorená ryhami, ktorých množstvo a dĺžka je ovplyvnená spôsobom spracovania.


Aký typ fasádnej omietky si vybrať?


Podklad
V prvom rade si overte, aký máte podklad alebo zateplenie. Niektoré typy zateplenia a muriva si vyžadujú viac paropriepustné fasádne omietky. Je to v prípade nových murív s vysoko tepelnoizolačnými vlastnosťami alebo pri vysoko paropriepustnom zateplení, minerálna vlna, izolácia z drevných vlákien.
Farba
To, čo máme na očiach, tomu venujeme aj viac pozornosti. A práve fasáda tu hrá prím. Pri svetlejších odtieňoch nebýva zväčša žiaden problém a farby sú dostupné vo všetkých typoch fasádnych omietok. V prípade príliš tmavých odtieňov si musíme správne pripraviť podklad, ako aj vybrať správny produkt dostupný v sýtych farbách. Pri úplne tmavých odtieňoch musíme rátať aj s vyššími nákladmi.
Štruktúra
Pre niekoho jednoduchá záležitosť, pre niekoho dôležitá hodnota. Všetko závisí od nášho typu stavby a od našich estetických požiadaviek. Niektoré produkty ako napríklad samočistiace alebo sýte omietky sú dostupné len vo vybraných štruktúrach. Ak dôraz kladieme na efekt, môžeme siahnuť po modelovateľnej omietke.
Investícia do budúcnosti
V prípade novej fasády ešte stále málo ľudí myslí na budúcnosť. Veď každá nová fasáda je pekná, čistá a bez nedostatkov. Ale čo bude o 5, 10 rokov? Stále môžeme fasádu obnoviť a renovovať. Alebo môžeme myslieť na budúcnosť už skôr a vybrať si inovované materiály pre dlhodobo čisté fasády a povrchy odolnejšie voči tvorbe rias.
Spracovanie
Je to jeden z dôležitých bodov a nemali by sme na neho zabudnúť pri výbere fasádnych omietok. Počasie, ročné obdobie – nehrozia nám už nízke teploty a vysoká vlhkosť? Aké teploty asi budú pri spracovaní fasády? Všetky tieto okolnosti nám tiež napomáhajú so správnym výberom fasádnej omietky alebo farby.

Aké sú vlastnosti kvalitnej fasádnej omietky?

· dobrá priľnavosť
· vysoká vodoodpudivosť
· priepustnosť vodných pár
· stálosť
· ľahká spracovateľnosť
· samočistiaci efekt 
Hoci vlastnosti omietok ovplyvňujú všetky ich zložky, najdôležitejšiu úlohu hrá spojivo a prísady. Veľmi dôležité je však vedieť, pre aký povrch je konkrétny druh omietky vhodný. Použitím nesprávnej kombinácie by sme mohli domu spôsobiť značné škody. Pri výbere omietok sa preto obráťte o radu na odborníka.
Minerálne omietky sa vyrábajú z vápenno – cementového hydrátu a kameniva so zrnitosťou 1-5 mm. Majú dobrú priľnavosť a sú objemovo stále pri teplotných výkyvoch. Dobre prepúšťajú pary a ich povrch odpudzuje vodu. To ich predurčuje tak na vonkajšie ako aj vnútorné požitie. Predávajú sa v sypkom stave a ich povrch sa väčšinou upravuje hladením alebo ryhovaním.
U silikónových omietok sa spojivová zložka – obyčajný alebo špeciálny cement – kombinuje so syntetickými polymérmi a silikónovými živicami. Kamenné plnivo má odstupňovanú zrnitosť 1-3 mm a ich povrch sa upravuje škrabaním alebo ryhovaním. Veľkou výhodou je to, že sú umývateľné, stálofarebné a umožňujú dobrý prestup pár v konštrukcii. Za zmienku stojí ich vynikajúca odolnosť proti agresívnemu prostrediu. Výhodou je možnosť ich aplikácie na vlhké povrchy a nevýhodou o niečo vyššia cena.
Silikátové omietky sú vyrábané na báze spojiva z anorganického draselného vodného skla a ako plnivo slúži kamenivo s odstupňovanou zrnitosťou 1-4 mm. Ich povrchy je vhodné upravovať, podobne ako u silikónových, škrabaním alebo ryhovaním. Ich prednosťou je veľmi dobrá priepustnosť vodnej pary, odolnosť proti poškodeniu ale aj vplyvom kyslého prostredia a dažďov. Sú vysoko hydrofóbne – vodoodpudzujúce – a tak sa dajú ľahko umývať. Sú vhodné aj na rekonštrukcie starších budov a historických budov.

Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu omietku na vašu novú fasádu.

Fasádne omietky HGP Siladekor a mozaikové omietky HGP Hageplast dokonale ochránia vaše fasády domov, priemyselných budov alebo kultúrnych pamiatok.

Viac na webe 👉 www.hgp.sk 🏠☔️ 

HGP SLOVENSKO
Stará Vajnorská 3296/36 (areál Rempo)
83104 Bratislava

tel: +421 940 62 45 45

e-mail: obchod@hgp.skComments

Popular posts from this blog

Rozdiel akrylátová, silikátová a silikónová omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka?

FASÁDNE OMIETKY - VZORKOVNÍK FARIEB